Dolomity to grupy górskie położone we włoskich Alpach Wschodnich. Charakterystyczną cechą tych gór jest fakt, iż w większości zbudowane są z dolomitu - skały składającej się przede wszystkim z minerału o tej samej nazwie. To właśnie swojemu składowi Dolomity zawdzięczają blady kolor, który nadaje piękna i uroku górom oraz dzięki któremu możemy podziwiać fascynujące zjawisko enrosadira.
Nie jest łatwo dokładnie określić które pasma górskie to Dolomity – podziałów i nominacji jest kilka, w zależności od tego, jakie założenia bierzemy pod uwagę. Zazwyczaj głównym wyznacznikiem jest dolomit czyli skała z której zbudowane są góry, ale nie tylko: bierze się pod uwagę również aspekty geomorfologiczne, hydrograficzne, populacyjne i językowe, a nie jedynie geologiczne.
Zazwyczaj termin „Dolomity” odnosi się do obszaru, którego charakterystycznym elementem są góry z przeważającą obecnością skał dolomitowych, ograniczonego:
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych alpejskich widoków na włoskich pocztówkach. Perła Południowego Tyrolu – Lago di Brais. Jezioro Braies jest alpejskim jeziorem położonym na wysokości 1496 m n.p.m. w Parku Krajobrazowym Fanes-Sennes-Braies. Często można usłyszeć nazwę w języku niemieckim Pragser Wildsee, ponieważ w tych terenach Południowego Tyrolu ludzie mówią w większości w języku niemieckim.
Jezioro Braies to miejsce dla każdego. Amatorzy wspinaczek mają do dyspozycji szlaki wysokogórskie, o których jednak pisać nie będę, gdyż nie miałam okazji ich sprawdzić. Amatorzy spacerów i piękna przyrody, również Ci unikający dużego wysiłku fizycznego, a także miłośnicy fotografii będą zachwyceni panoramiczną trasą dookoła jeziora. Nad Braies dotrzecie bez problemu samochodem parkując go na jednym z kilku parkingów za cenę 3 euro.
Płaskowyż Alpe di Siusi (Seiser Alm) rozciąga się na wysokości od 1650 m.n.p. do 2350 m.n.p.m. i nazywany jest największym wysokogórskim pastwiskiem Europy. Jest tu aż 365 górskich chat, schronisk i gospodarstw. Sielskie widoki, krowy szczęśliwie pasące się na tle Dolomitów i trasy widokowe czekają tu na turystów latem. Zimą – zazwyczaj od pierwszych dni grudnia – płaskowyż ma do zaoferowania ponad 63 km tras narciarskich, z czego niemal wszystkie to trasy o łatwym i średnim stopniu trudności.
Region narciarski Alpe di Siusi (Seiser Alm) płynnie łączy się z sąsiednią doliną Val Garden (Gröden) – razem narciarze mają do dyspozycji 181 km tras i 79 wyciągów co czyni Alpe di Siusi / Val Gardena największym ośrodkiem narciarskim w Dolomitach. Z Val Gardena można wjechać na ulubioną karuzelę narciarską w Europie, czyli na Sella Ronda.